دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

چطور با فرزندانمان درمورد مشروبات الکلی صحبت کنیم؟ چطور با فرزندانمان درمورد مشروبات الکلی صحبت کنیم؟

 | تاریخ ارسال: 1399/8/12 | 
چطور با فرزندانمان درمورد مشروبات الکلی صحبت کنیم؟

 مرکز تحقیقات اعتیاد و رفتارهای پرخطر         
دکتر فرانه غفاری/دستیار روانپزشکی/دانشگاه علوم پزشکی ایران
 
الکل هم مثل هر ماده روانگردان دیگری باعث اعتیاد می‌شود. در واقع آدم الکلی، فقط کسی نیست که سالهاست روز و شب الکل مصرف می‌کند! کسی که در ماه بیشتر از ۵ شب از سه یا چهار نوشیدنی الکلی استفاده کند، الکلی به حساب می‌آید. و باید تاکید کنیم که الکلی بودن یعنی در معرض خطر و آسیبهای بیشمار بودن، خصوصا اثر آن بر سلولهای مغزی نوجوانان غیرقابل انکار است. چرا که می‌دانیم رشد مغز تا سالهای اوایل دهه بیست ادامه دارد و این باعث می‌شود مصرف الکل هم ساختار و هم کاردکرد مغزی را برای همیشه تغییر دهد. عوامل مختلف مثل استعداد ژنتیکی، شرایط محیطی و فردی همه بر مصرف الکل و وابستگی به آن موثرند.
حالا با این ماده در دسترسی که در ظاهر آنقدر کم خطر هست که بسیاری اصلا بابتش نگران نمیشوند، چه کار کنیم؟ قاعدتا پیشگیری بهترین اقدام است. مسلما هرچه قدر زودتر دست به کار شوید بهتر است! نباید فکر کنید که بچه من سنش کم است، یا این چیزها که اصلا در دسترسش نیست. دیده شده که بسیاری اوقات فقط دانستن اینکه پدر و مادر از مصرف الکل خوششان نمی‌آید، مانع از مصرف الکل می‌شود. پس نظرتان را اعلام کنید. به خودتان اعتماد داشته باشید و وقتی که احساس کردید شرایط گفتگو برقرار است نظرتان را واضح بگویید.
آیا اصلا نوجوانان به توصیه‌های پدر و مادر خود عمل می‌کنند؟ بله. شاید بیشتر آنها علاقه‌ای ندارند والدینشان در مورد لباسی که می‌پوشند نظر بدهند، ولی مطالعات نشان داده که اکثریت معتقدند که باید پدر و مادر در مورد مصرف سیگار و الکلشان نظر بدهند! پس بله، صحبت بکنید و نظرتان را بگویید! اما فراموش نکنید که آنها روزهای سختی دارند: هویتشان تازه در حال شکل گیری می باشد و تایید دوستانشان خیلی پررنگتر از سابق است. نیاز دارند تا احساس شایستگی کنند. نیاز دارند تا خودشان را پیدا کنند. پس بهترین کار این است که تعداد کمی قانون سفت و سخت، ولی موثر داشته باشید و برای بقیه مسایل انعطاف به خرج دهید. نشان بدهید که می‌فهمید آنها افرادی متفاوت از شما هستند؛ اما این تفاوت دلیل نمی‌شود که مشروب بخورند و سیگار بکشند!
حالا چه بگویید؟ راستش مهمتر است که چه طور بگویید! شرایطی را انتخاب کنید که هردویتان حوصله دارید و آرامید. خوب است اول از همه از او بپرسید که اصلا خودش چه چیزهایی میداند؟
- تشویقشان کنید تا با شما حرف بزنند و فعالانه گوش بدهید.
- سوالات باز بپرسید. سوالاتی که بتواند برایتان توضیح بدهد.
- مراقب احساساتتان باشید! اگر چیزی گفت که موافقش نبودید یا اینکه خوشتان نیامد سریع واکنش ندهید. قرار است بتوانید بهتر او را بشناسید.
- نصیحت نکنید! قرار است گفتگو کنید!
خیلی مهم است که به یک مکالمه پربار طولانی اکتفا نکنید! اگر چندین دفعه و در طول زمان مکالمات ساده‌ای داشته باشید اثرگذارتر خواهد بود.
برایشان توضیح دهید که :
  • هیچ نوع مشروبی کم خطرتر از بقیه نیست. همه‌شان در نهایت آسیبهای یکسانی دارند و مثلا یک بطری آبجو فرقی با یک پیک مشروب دست ساز ندارد.
  • وقتی حتی یک نوشیدنی مصرف شد ۲-۳ ساعت طول میکشد تا از بدن خارج شود. نه قهوه و چای و  نه فعالیت هیچ کدام اثری بر سریعتر شدن آن نخواهند گذاشت.
  • تاکید کنید که الکل باعث می‌شود تا قضاوتمان مختل شود و رفتارهای نادرست و ناشایست انجام دهید.
اگر پرسید «خودت هم در سن من الکل می خوردی؟»، چه کنیم؟ این سوال اصولا دلیل طفره رفتن خیلی از پدر و مادرها از گفتگو با نوجوانانشان است میتوانیم جدی و قاطع اشاره کنیم که درمورد او صحبت میکنیم. میتوان هم صادقانه و کوتاه گفت که بله من در نوجوانی این کار را کردم و اشتباه بود و پشیمان هستم. این بسته به شناختی دارد که از فرزندتان دارید. بسته به رابطه‌ای که تا به حال داشته‌اید. یادتان باشد که در همه اوقات باید احترام شما حفظ شود. نشان داده شده که فرزندان پدر و مادرهای مقتدر، دست کم راحتتر می‌توانند در مقابل فشار دوستان خود مقاومت کنند و «نه» بگویند.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 670 بار   |   دفعات چاپ: 61 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر