دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

حقایقی درباره داروهای بدنسازی حقایقی درباره داروهای بدنسازی

 | تاریخ ارسال: 1399/7/2 | 
حقایقی درباره داروهای بدنسازی
 
مرکز تحقیقات اعتیاد و رفتارهای پرخطر
دکتر نساء اسدی، دستیار روانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران


چرا از داروهای هورمونی در بدنسازی استفاده می‌کنیم؟
ورزش کردن علل مختلفی دارداز جمله برای سلامتی ،تناسب اندام، موفقیت در دنیای قهرمانی و حرفه‌ای و سایر موارد می باشد. البته عده ای نیز به دنبال راه میان‌بر هستند و آن هم استفاده نادرست از مکمل‌های غیرمجاز است تا با صرف انرژی و زمان کمتر افزایش رشد چشمگیری در عضلات را شاهد باشند که البته منجر به آسیب به این افراد شده و همچنین موجب مثبت شدن تست دوپینگ در ورزشکاران میشود و استفاده از آن کاملا غیرقانونی است. دراین گزارش به بررسی انواع داروهای بدنسازی و تاثیراتش بر بدن می‌پردازیم.

داروهای هورمونی مورد استفاده در بدن سازی
اکثر مردم فقط به آنها استرویید می‌گویند ولی ممکن است هورمون یا آمپول نیز ذکر شوند. نام علمی آن‌ها استروییدهای آندروژنی آنابولیک است که از نظر ساختار و عملکرد مشابه تستوسترون عمل می‌کنند و انواع گوناگونی دارد، برای مثال:
خوراکی تزریقی
فلوکسی مسترون   لدنون
متیل تستسترون   میبولرون
مسترلون   متیل تستسترون
اگساندرولون   اکساندرولون
متاندینون   اکسی متولون
اکسی متولون   استانوزول
استانوزول   ناندرولون

چگونه از این داروها استفاده می‌شود؟
به صورت قرص (بیشترین مصرف در بانوان) یا آمپول (تزریق مستقیم در عضله یا تزریق زیر جلدی) مصرف می‌شود. از دیگر روش‌های مصرف کرم و ژل موضعی پوست، قرصهای ایمپلنت شده زیر پوست است.

تاثیرات این داروها بر بدن
    
 
مردان   زنان
کوچک شدن بیضه   موی زاید
کاهش تعداد اسپرم   بهم خوردن سیکل ماهیانه
درد هنگام ادرار کردن   بزرگ شدن کلیتوریس
بزرگ شدن پستان   کلفت یا بم شدن صدا
کاهش باروری   کوچک شدن پستان
    ناباروری
 
هردو
آکنه
نفخ
بالارفتن فشارخون
اختلال عملکرد و سرطان کبد
افزایش کلسترول خون
کاهش ایمنی بدن
اختلال عملکرد کلیه
بیخوابی
ایجاد لخته و سکته قلبی
عفونت دستگاه ادراری
سردرد شدید
کند شدن یا توقف رشد استخوانی
عوارض تزریق با سرنگ مشترک مثل ایدز یا هپاتیت

اثرات این داروها بر سلامت روان
هرگاه سطح هورمون رشد و تستوسترون در بدن افزایش یابد، موجب پرخاشگری و خشونت میگردد. هنگام استفاده نامناسب از این داروها علائم ذکر شده در این افراد با شدت بیشتری مشاهده می گردد. سایر علائم شامل اضطراب، افسردگی، نوسانات خلقی، بدبینی، سرخوشی، بیش‌فعالی و حتی خودکشی نیز در این افراد با شیوع کمتر مشاهده می شود. از طرفی مصرف طولانی مدت استروییدها اعتیاد به مواد را به همراه دارد به طوری که افراد در صورت عدم مصرف این داروها، اضطراب و بیقراری یا افسردگی، خستگی، تحریکپذیری و بی‌خوابی را تجربه می‌کنند.

مصارف پزشکی
استروییدهای انابولیک از سال ۱۹۳۰ به صورت مصنوعی ساخته شدند و امروزه در درمان‌های پزشکی جهت تحریک رشد عضله، تحریک اشتها، القا بلوغ و درمان ضعف مزمن در بیماری‌هایی مثل سرطان و ایدز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در نهایت
این دسته دارویی در صورتی که تحت نظر دقیق پزشک و با دوز مناسب تجویز شود می‌توانند برای شما مفید باشند و توصیه اکید می‌شود از مصرف خودسرانه این داروها با توجه به عوارض گسترده و احتمالاً غیرقابل برگشت پرهیز شود. در ورزشکاران این داروها فقط با نظر پزشک متخصص مربوطه قابل استفاده می باشد و استفاده از این داروها بدون تجویز پزشک کاملا مضر می باشد.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 107 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر