دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تسلیت باد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ | 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

با کمال تاسف و تاثر در روز یکشنبه نوزدهم دی 1395 آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، یار دیرین امام و رهبری و پشتیبان انقلاب در هشتاد و دو سالگی به دلیل عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت. این ضایعه بزرگ و جبران ناشدنی را به تمامی همکاران گرامی تسلیت می‌گوییم.

اکبر هاشمی رفسنجانی در سوم شهریور 1313 خورشیدی (برابر با 4 آگوست 1934) در روستای بهرمان شهرستان رفسنجان و در خانواده‌ای نسبتاً ثروتمند به دنیا آمد. او یکی از 9 فرزند میرزاعلی هاشمی بهرمانی و ماه‌ بی‌بی صفریان است. پدرش با تحصیلات حوزوی از باغداران و تاجران پسته بهرمان از توابع بخش نوق رفسنجان بود. نام خانوادگی هاشمی برای خانواده ایشان، با آن‏ که سیّد نیستند، به این دلیل انتخاب شده است که نام جدّ پدری وی حاج هاشم بوده است که در سرتاسر منطقه، املاک و امکانات زیادی داشته است.

هاشمی تحصیل را از 5 سالگی در مکتب خانه‌ای در نوق آغاز نمود. در 14 سالگی به قم رفت و به تحصیل علوم دینی پرداخت و به درجه اجتهاد نائل گردید. استادان وی در حوزه علمیه قم آیات عظام سید حسین طباطبایی بروجردی، امام خمینی (ره)، سید محمد محقق داماد، محمدرضا گلپایگانی، سید محمدکاظم شریعتمداری، عبدالکریم حائری یزدی، شهاب‌الدین نجفی مرعشی، محمدحسین طباطبایی و حسینعلی منتظری بوده‌‌اند. وی در آنجا تحت تاثیر تعلیمات امام خمینی (ره) به سیاست روی آورد و به مخالفت با حکومت محمدرضا شاه پهلوی و انقلاب سفید او پرداخت. با تبعید امام، نقش هاشمی در مبارزه با شاه و نمایندگی امام در داخل کشور پررنگ‌تر شد. با وجود نگرش ضد غربی انقلابیون، او سفرهای زیادی از ژاپن در شرق تا 20 ایالت از ایالات متحده در غرب نمود.

هاشمی در سال 1337 با عفت مرعشی که دختری از خانواده روحانی و از نوادگان سید محمدکاظم طباطبایی یزدی است، ازدواج نمود. او خواهر حسین مرعشی، معاون سید محمد خاتمی در دوران ریاست جمهوری و از مدیران اصلی دولت سازندگی است. ثمره این ازدواج 5 فرزند به ترتیب و به نام‌های فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر است.

دو دختر او با دو پسر آیت‏الله لاهوتی اشکوری، امام جمعه سابق رشت و از دوستان هاشمی در زندان (که یکی پزشک و دیگری دندانپزشک است) ازدواج کردند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بیش از آن که به عنوان شخصیت علمی شناخته شده باشد، به عنوان چهره سیاسی مطرح است و این هم به خاطر فعالیت‌های فراوان سیاسی ایشان در دوران قبل و بعد از انقلاب است. با مراجعه به اسناد معتبر تاریخی می‌توان همواره از ایشان در مناسبت‌های مختلف سیاسی نام و نشانی پیدا کرد. هاشمی رفسنجانی فعالیت سیاسی خود را از سال 1340 آغاز کرد. او در دوران قبل از انقلاب، بسیار به امام نزدیک بود. هاشمی در دوران پیش از انقلاب و در طول نهضت امام خمینی (ره) به صورت یک عضو فعال و همیشه در صحنه حضور داشته است. نمونه بارز حمایت ایشان از امام خمینی (ره)، حرکتی بود که ایشان به همراه دیگر علما در اعتراض به زندانی شدن امام انجام دادند.

هاشمی رفسنجانی پس از انقلاب اسلامی عناوین افتخاری متعددی را از مجامع علمی دنیا کسب کرده و دانشگاه تهران نیز عنوان دکترای افتخاری علوم سیاسی را به ایشان اهدا کرده است. ایشان همیشه نقطه امید و اتکای مردم و مسئولان جامعه در بحران‌های داخلی و خارجی بوده است.

آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی همچنین در شهریور 1386 به دنبال رحلت آیت‌‌الله مشکینی رییس فقید مجلس خبرگان رهبری در دومین اجلاس سالانه دوره چهارم مجلس خبرگانکد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 249 بار   |   دفعات چاپ: 71 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر